Ремонт об’єктивів Львів – основні несправності.

Одним з найбільш делікатних компонентів фото і відеотехніки є об’єктив. Його поломка унеможливлює отримання якісного матеріалу. У багатьох випадках апаратура стає фактично непрацездатною.

Поширеними симптомами несправностей є розфокусування на знімках при спробах навести різкість вручну, неможливість встановити потрібну діафрагму або скористатися режимом «автофокус». Ще одна характерна ознака – перешкоди на фотографіях при візуально чистій і бездоганній оптиці.

Основними причинами несправностей є неакуратність користувачів, а також природний знос і вироблення експлуатаційного ресурсу. Найчастіше зустрічаються такі види неполадок:

 • механічне пошкодження, викликане різкими ударними впливами (падіння і т. п.), або сильним стискальним ефектом (наприклад, на апарат випадково сіла людина);
 • запиленість простору між лінзами, а також їх розбалансування зважаючи на тривалу експлуатацію;
 • зрив різьби або байонета, несиметричний фокус;
 • вихід з ладу USM-блоку, несправність шлейфу блоку діаграми;
 • поломка стабілізатора зображень, дефект центральної плати.

Існують і інші види несправностей – багато що залежить від моделі, стану, віку конкретного об’єктиву. У будь-якому випадку для їх усунення необхідно звернення до фахівців. Тільки в сервісному центрі компанії FIXME можна досконально визначити наявність і причину неполадок, а також відновити працездатність оптики.

Складність ремонтних заходів, а також їх тривалість і вартість залежить від ступеня поломки. У деяких випадках достатньо провести чистку поверхонь і контактів. При серйозних дефектах необхідна заміна лінз і інших компонентів, а також проведення додаткових заходів (профілактика, налагодження і т. ін.).

Ремонт об’єктиву Львів: залиття

 • Морська вода. Навіть при незначному залитті об’єктиву морською водою (попадання бризок, намокання чохла і т.ін.) при виявленні даної обставини негайно зніміть об’єктив з камери і, по можливості, максимально швидко доставте об’єктив в ремонт. Досить часто в практиці ремонту об’єктивів зустрічаються випадки, коли власники камер вважають кількість потрапляння морської води неістотним, просушують об’єктив і камеру і продовжують її успішно використувати … до певного моменту. Справа в тому, що навіть при повному просушування модулів об’єктива і камери на вузлах і платах утворюються оксиди, які (не дивлячись на просушування) продовжують корозійний вплив і, в результаті, в певний момент відбувається замикання (КЗ) і / або руйнування вузла (- ів), що в рази збільшує вартість ремонту об’єктиву Львів і фотоапарата або і зовсім робить його не рентабельним. Мінеральна вода (по типу “Єсентуки”, “Боржомі” і т.п.) за своїм впливом на фотоапарат споріднена морській воді.
 • Інші рідини. Перша рекомендація: від’єднати об’єктив від фотоапарату і, якщо можливість негайно здати об’єктив в ремонт в СЦ відсутня, просушити (покласти на батарею або в інше сухе і тепле місце). Важливим фактором є тип рідини, якою відбулося залиття: так, наприклад, якщо на об’єктив потрапили краплі дощу, а Ви перебуваєте у відпустці, то цілком допустимо самостійно просушити об’єктив, спокійно продовжити користуватися камерою, а, по поверненні здати об’єктив в ремонт (разом з фотоапаратом, якщо він теж був залитий). Якщо ж сталося залиття пивом, солодким чаєм, соком, солодкою газованою водою і т.ін., то при висиханні рідини на поверхні внутрішніх елемонтів об’єктиву і камери утворюється липка, клейка субстанція, яка притягує пил і різні тверді частинки, які здатні призвести до замикання або застопорити механізми.

Висновок: навіть при попаданні рідин в незначних кількостях необхідно здати об’єктив в ремонт (разом з фотоапаратом, якщо він теж був залитий) в СЦ, для професійного чищення з метою уникнення можливих / посилення несправностей камери в подальшому.

Ремонт об’єктивів Львів – забруднення діафрагми.

Отже, у об’єктива не працювала діафрагма. Даний факт часто зустрічається при придбанні старих вітчизняних і зарубіжних мануальних об’єктивів на вторинному ринку. Причини можуть бути різні, але в основному зводяться до наступних:

 • надлишок олії на діафрагмі (мастило з внутрішніх поверхонь, що труться про об’єктив згодом потрапляє на пелюстки діафрагми)
 • залипання пелюсток в результаті тривалого зберігання без використання
 • злипла діафрагма в результаті корозії (відбувається в результаті тривалого зберігання в приміщеннях з підвищеною вологістю)
 • ослаблення або руйнування поворотної пружини

Діагностувати надлишок олії дуже просто – достатньо поглянути під різними кутами всередину об’єктиву з боку передньої лінзи. Мастило буде блищати на пелюстках в відбитому світлі. Складніше дізнатися причину, якщо діафрагму заклинило в повністю відкритому положенні – сегментів діафрагми не видно. В цьому випадку – єдиний вихід – розбирання об’єктиву.

Отже починаємо з передньої лінзи об’єктиву. Перш за все необхідно відкрутити шильдік об’єктиву (переднє кільце, на якому нанесені написи). Оскільки ніяких отворів на табличці виробником не передбачено, то Вам необхідно буде зробити спеціальний інструмент. Це пристосування можна зробити з ковпачка для ємностей побутової хімії, дезодорантів і т.п. Необхідно підібрати ковпачок, який приблизно відповідає середньому діаметру шильдіка об’єктиву і обклеїти його по периметру нижньої кромки ізоляційною стрічкою. Причому, ізоляційну стрічку потрібно буде закріпити шаром, що клеїть назовні – цей шар буде основним моментом, що дозволяє відкрутити переднє кільце.

Зазначимо кілька моментів, на які варто звернути увагу:

 • при знятті кільця діафрагми будьте уважні, щоб не втратити кульку-фіксатор положень діафрагми. Найкраще, після зняття кільця, заклеїти кульку шматочком ізоляційної стрічки.
 • пелюстки діафрагми спочатку «помити» в спирті, допустимо використовувати і інші засоби. Головна умова при виборі рідини для видалення масла – не пошкодити чорніння пелюсток діафрагми!
 • при укладанні сегментів діафрагми останній пелюсток акуратно заводиться під перший – можливо не з першої спроби
 • будьте уважні і спостережливі – ніщо не повинно вислизнути від Вашого погляду при розбиранні – кожна деталь важлива!

Самостійний ремонт діафрагми об’єктиву Вега 12Б

Мануальний об’єктив Вега 12Б (один з кращих штатних об’єктивів СРСР, був штатним об’єктивом професійних фотоапаратів київського заводу «Арсенал» – Київ 6С).

Почнемо з того, що залипання діафрагми в об’єктиві Вега 12Б – досить часте явище на вторинному ринку об’єктивів. Сама конструкція об’єктиву досить складна. Привід діафрагми ( «скакалки») сконструйований дуже незрозуміло – має 4! важелі передачі руху. Складність – величина зворотна надійності. Життєвий досвід людства підказує нам: чим складніше пристрій – тим менше його надійність. Надійність системи з великою кількістю елементів обумовлюється надійністю найслабшого елемента.

* Увага! Якщо Ви не є фахівцем з певним рівнем підготовки – приступати до розбирання об’єктиву слід тільки в тому випадку, якщо Ви усвідомлюєте всі наслідки невдалого ремонту.

Розбирання, складання та ремонт об’єктиву Львів вимагають максимальної концентрації уваги, посидючості і великого терпіння. Ремонт може затягнутися на кілька годин безперервної уваги і невдалих багаторазових спроб складання кінематики. Якщо Ви не володієте такими якостями, наша порада, краще не починати – наслідки Вас не порадують.

Приладдя для ремонту об’єктиву Львів:

 • постарайтеся проводити розбирання об’єктиву в приміщенні з мінімальною кількістю пилу
 • подбайте про хороше додаткове місцеве освітлення (настільна лампа). Освітлення повинне бути досить потужним – деталі, з якими Вам доведеться працювати можуть мати розмір менше 1 мм
 • медичний пінцет (з гострими захопленнями), викрутки (прямий шліц) з розміром 1; 2; 3 мм-краще годинниковий набір (або набір для ремонту мобільних телефонів), циркуль з голками на штангах (підійде зі шкільної готовальні)
 • ізоляційна стрічка (або скоч), для тимчасового фіксування кульок і циліндриків діафрагми
 • медична або фото- груша
 • паперові серветки + спеціальні тканини для очищення оптики
 • медичний спирт, очищений бензин, ізопропіловий спирт, засоби для очищення скла, пластмаси, металу – за вибором

Спочатку діафрагма об’єктиву «залипнула» у відкритому положенні, і визначити причину залипання не представлялося можливим без розбирання всього об’єктиву. У деяких об’єктивах для ремонту діафрагми досить почати розбирання з задньої частини об’єктиву. Вважається за краще розбирати об’єктив з обох сторін  і основна причина для цього – профілактика. Дістатися до діафрагми об’єктиву Вега 12Б – справа не проста. Існує як ризик збити юстировку об’єктиву, так і ризик неправильної зборки (дуже складний момент – встановити вал приводу діафрагми, для цього об’єктив розбирається ПОВНІСТЮ). У будь-якому випадку, відповідати за наслідки доведеться Вам – значить і рішення про розбиранні лежить повністю в зоні Вашої відповідальності.

У будь-якому керівництві по розбиранню / збірці ключова інформація – фотографії процесу. Не будемо коментувати покроково розбирання та складання об’єктиву. Головне – нікуди не поспішати, бути гранично уважним і терплячим. У процесі складання, напевно, Вам доведеться зробити кілька спроб – не впадайте у відчай, нагородою Вам стане правильний «шурхіт» працездатної діафрагми! А заради цього варто «попітніти».

Моменти на які варто звернути увагу:

 • Оскільки, в разі Вега 12Б, діафрагма НЕ чорнена, то вибір рідини для очищення пелюсток не такий відповідальний – підійде і очищений бензин (з балона для запальничок «Zippo», «Калоша», авіаційний)
 • ! запам’ятайте (або нанесіть олівцем) положення фіксуючих болтів (3 шт) на кільці діафрагми. В іншому випадку існує ризик «вічного» збирання-розбирання: Ви зібрали об’єктив, все працює як треба, але при повороті кільця діафрагми в крайнє відкрите положення (f1 / 2,8) діафрагма «зхлопується» закривається повністю і перестає регулюватися. Відбувається це з тієї причини, що важіль приводу діафрагми вискакує з робочого положення при повороті на кут більший, ніж передбачено заводом при налаштуванні об’єктиву. Для регулювання цього параметра передбачені щілинні отвори для болтів-фіксаторів.
 • процес ремонту пелюсток діафрагми «стандартний»:
 • знімаємо пелюстки
 • миємо в спец. рідині
 • потім під проточною водою
 • сушимо на чистій серветці
 • збираємо назад, дотримуючись послідовності і звертаючи увагу на складність установки останніх 2-х (акуратно заводяться під перший). Також, приділяємо увагу напрямку збірки – від цього залежить де ви хочете отримати «квітку» на закритій діафрагмі – з боку передньої лінзи або задньої – це не критично, питання естетики.

Підводячи підсумок, можна сказати, що якщо у Вас в мануальному об’єктиві залипнула (заклинила) діафрагма і Ви володієте спокійним врівноваженим характером , старанністю, уважністю – є шанс відремонтувати Ваш мануальний об’єктив своїми руками, самостійно, так би мовити – без необхідності нести його в сервісний центр. Доречно також додати, що відсоток невдалих ремонтів (судячи по форумах в інтернеті) також досить високий і розчарування, яке незмінно слідує за цим, дуже засмучує людей, що зважилися на самостійний ремонт об’єктиву Львів. Якщо в результаті самостійного ремонту Ви перетворите свій старий мануальний об’єктив в «цеглину» – це не так критично, як втручатися в ремонт сучасних «електронних» об’єктивів, вартість яких доходить до декількох тисяч доларів і шанси домашнього ремонту, які прагнуть до нуля.