068-292-90-10
VIBER

Ремонт мікрохвильовок Львів. Сучасні НВЧ печі значно полегшують підігрів, а часто і готування їжі.  Ними користуються всі члени сім’ї, включаючи дітей.  Але, при неналежному догляді ці побутові помічники часто ламаються.

З огляду на багаторічний стаж і досвід релейників високовольтної лабораторії відразу звертаємо увагу на небезпеки, закладені в конструкцію НВЧ печі.  Їм приділяється половина матеріалу, але ви можете відразу перейти до основної частини.

Чим небезпечна мікрохвильовка: що треба чітко уявляти в її пристрої до початку ремонту і навіть покупки – 5 небезпечних факторів

Головний закон ремонту незнайомих електричних приладів можна сформулювати коротко: не нашкодь!  Тому важливо розуміти принцип їх роботи, ризики пошкодження обладнання та отримання травм.

У цій конструкції їх 5. Розглянемо їх послідовно за ступенем важливості.

 • Загроза №1. Понадвисоке випромінювання – головна небезпека при ремонті та експлуатації мікрохвильового обладнання

У будь-якої побутової НВЧ печі розігрівання їжі відбувається за рахунок її опромінення електромагнітними хвилями.  Їх випускає антена магнетрона.  Потім вони концентруються волноводом і направляються через його вікно прямо на об’єкт, що підігрівається.

Конструкція приладу використовує енергію НВЧ випромінювання, що впливає на всі предмети, які розташовані на його шляху.  Ці промені здатні:

 • підігріти їжу;
 • закип’ятити воду;
 • розігріти тверді речовини;
 • індукувати великі струми в металах;
 • вивести з ладу напівпровідникові елементи;
 • створити опіки на шкірі;
 • випалити очне яблуко;
 • виконати корисну роботу або накоїти різні біди.

Виробники враховують всі ці ризики.  Вони створили суцільну, подвійну конструкцію корпусу з металу за принципом клітки Фарадея.

Вона покликана блокувати вихід НВЧ випромінювання за межі кулінарної камери в будь-яку сторону, будь то тильна частина, дно, верхня, бокова стінка або залишати їх відчиненими.

Не будемо загострювати увагу на тому, що НВЧ випромінювання в різних моделях здатне фонити, прориваючись через всілякі дефекти і щілини.  Це інша тема.

Просто про всяк випадок врахуйте, що промисловість не дарма випускає детектори НВЧ випромінювання, якими тестуються експлуатовані печі в робочому стані.

Якщо між дверцятами і корпусом виникне невелика щілина, то через неї стануть проникати електромагнітні хвилі від магнетрону.

Тому безпека конструкції забезпечується щільним приляганням дверки до бічних стінок і жорстким контролем цього стану спрацьовуванням кінцевих вимикачів.

У розімкнутому стані два контакти SWA і SWB виключають подачу живлення на високовольтний трансформатор з магнетроном, формує високочастотні імпульси, а третій SWC – готує ланцюг створення короткого замикання при випадковому залипання SWA.

Воно буде ліквідуватися згорянням вбудованого запобіжника мережі 220 вольт і резервуватися роботою автоматичного вимикача в квартирному щитку.

Ось такий подвійний захист мікровимикачами і виготовлення корпусу у вигляді клітки Фарадея впровадили виробники від випадкового опромінення користувачів небезпечними електромагнітними хвилями.  Нам не можна його порушувати.

Якщо ж при ремонті мікрохвильовки Львів зі знятою кришкою корпусу штучно замкнути контакти микрика дверцят для перевірки проходження через них струму, то небезпечне НВЧ випромінювання стане поширюватися по всій кімнаті.  Невдалий майстер може легко отримати опік очей або взагалі втратити зір.  Коли ж поруч з ним виявляться інші люди, наприклад, цікаві малолітні діти, то неприємностей додасться значно більше.

Оскільки вдома мало у кого є детектор НВЧ випромінювання, то перевірку роботи клітки Фарадея допустимо виконати будь-яким мобільником.  Його поміщають всередину мікрохвильовки, закривають дверцята і набирають номер з другого телефону.  Сигнал виклику повинен чітко блокуватися гратами, що екранують.

Ніколи не забувайте про небезпеку, створювану високочастотним електромагнітним опроміненням.

 • Загрози №2 і 3. 2 типи високовольтної напруги – де і яким ризикам піддається ремонтник

Гучна назва «магнетрон» закріпилося за звичайною електронною лампою, зібраною за схемою діода.  Вона пропускає електричний струм в одну сторону, використовуючи старовинний принцип термоелектронної емісії.

Все живлення магнетрон отримує від вихідних обмоток трансформатора, підключеного до побутової мережі схемою управління.  На його вторинних котушках трансформується:

 1. 4 вольта для живлення ланцюга підігріву катоду;
 2. 2000 вольт, що надходять на помножувач напруги, зібраний на конденсаторі C1 і діод VD1.

Ланцюги підігріву виконані товстим проводом, розрахованим на постійне навантаження 10 ампер, а високовольтна котушка і її проводи відрізняються високими діелектричними властивостями.

При перевірках роботи магнетрону ремонтник може потрапити під дію струму як при поданому на схему напрузі, так і при знятому.

Коротко розглянемо обидва випадки.

Перевірка вихідних ланцюгів трансформатора під напругою

Високовольтну синусоїду два кіловольта можна простежити по кінцях виводів вихідної котушки або між заземленням і обкладанням конденсатора.

Напруга 4 кіловольта присутня на аноді і катоді магнетрону або між потенціалами землі і анода високовольтного діода VD1.

Небезпеку в цій ситуації представляє звичайний набір електричних вимірювальних приладів домашнього майстра, розрахований на використання під напругою тільки до одного кіловольта.  Звертайте увагу на клас ізоляції і можливості роботи ваших приладів під такими високовольтними потенціалами.

Тут необхідно проявляти максимальну обережність.

Які ризики зачаїлися в перевірці трансформатора при відключеному живленні

Зверніть увагу на високовольтний конденсатор, який здатний зберігати отриманий під час роботи заряд.  Його необхідно заздалегідь розряджати до початку роботи з трансформатором і його ланцюгами.

У одних конструкцій ця можливість передбачена схемним рішенням (паралельне підключення струмообмежувального резистора, який навіть може бути вбудований всередині загального корпусу з конденсатором), а у інших – відсутня.

Розряд зарядженої ємності конденсатора слід виконувати не тільки інструментом з високим діелектричним захистом, але і через струмообмежуючий опір.  Створення навіть короткочасного режиму короткого замикання перемичкою з малим опором негативно позначається на стані обкладок.

Ризики отримання високовольтного розряду високі, їх треба враховувати при ремонті мікрохвильовок у Львові.

 • Загроза №4. 230 вольт побутової мережі – «звична» небезпека

Тут особливо виділяти нічого не треба.   Підкреслимо тільки одну важливу думку, заради якої слово звична поставлено в лапки.

При роботі з електрикою не можна розслаблятися, завжди необхідно чітко уявляти всі небезпеки своїх дій.  Звикання до одноманітної монотонної роботи і втрата пильності здатні завдати шкоди організму.

З цього правила слідує черговий пункт, який слід враховувати не тільки при ремонті.

 • Загроза №5. Як абсолютно випадково можна отримати удар струмом від НВЧ печі в своїй квартирі – приховані небезпеки, які потрібно запобігти заздалегідь

Він стосується практично всіх власників складної електронної техніки, а не тільки НВЧ печей, заживленій ще за старою радянською схемою TN-C.

Один щуп свого кишенькового мультиметра  крокодилом садимо на водопровідний кран змішувача, а другий – підключаємо до корпусу мікрохвильовки.  Вона в цей момент не гріє їжу, але її електронний годинник показує час.

Шнур живлення, як і у всіх власників, вставлений в двухпровідну розетку, яка не має захисного нуля.  Мультиметр показує потенціал 123 вольта.

Нам важливо розуміти причини його появи.  Це запобіжить випадки потрапляння членів сім’ї під дію струму: вся сучасна побутова техніка створюється під трипровідну систему, що забезпечує підвищену безпеку користувача.

Цифрові пристрої дуже чутливі до якості живильної електроенергії, а вона в наших будинках дуже далека від ідеалу, насичена всякими перешкодами, як синфазними, так і диференціальними сигналами.

Будь-яка перешкода – це струм невизначеної частоти або виду, який завжди рухається по замкнутому контуру.  У двопроводної мережі такий сигнал (диференційний) може протікати тільки по фазному і нульовому провіднику в якусь сторону.

Трипровідна схема доповнює ці можливості ланцюжками захисного провідника через потенціали нуля і фази (синфазні перешкоди).  Коли корпус приладу підключений до захисного PE провідника, то синфазний сигнал стікає на контур землі.  Все працює абсолютно правильно.

Якщо ж мікрохвильовка включена в двопровідну схему, то її корпус має електричний зв’язок із заземлюючим контактом вилки шнура живлення. Надалі вона просто обривається.

Потенціал корпусу виявляється відв’язаним від системи заземлення.  У той же час він підключений до штучно створеної конденсаторами середньої точці фільтру.

Зробити контур заземлення за наукою і підключити до нього побутову техніку при проживанні в старих багатоповерхових будівлях технічно складно.  Тому доводиться:

 • попереджати членів сім’ї про небезпеку одночасного дотику до мікрохвильовки і заземлених металевих конструкцій;
 • використовувати на підлозі тільки стійкі діелектричні покриття;
 • обмежувати доступ дітей;
 • застосовувати інші захисні заходи.

При ремонті мікрохвильовки Львів і її перевірках під напругою в двопроводній мережі цю небезпеку завжди треба враховувати.

Ми показали п’ять небезпек, яким піддається ремонтник НВЧ печей.  Робіть висновки: попереджений знаннями – значить вже знижений ризик травматизму.

Підготовчий етап ремонту: що важливо зробити до початку розбирання корпусу НВЧ печі

Після інструктажу по заходам безпеки займаємося:

 1. підготовкою робочого місця та інструменту;
 2. вивченням технічної документації;
 3. зовнішнім оглядом устаткування, що ремонтується.

8 типових дефектів: докладна інструкція щодо усунення

Щоб виключити ураження струмом насамперед відключаємо НВЧ піч: витягаємо шнур живлення з розетки і витримуємо час, необхідний для розряду конденсаторів (якщо не будемо знімати заряд струмообмежувальним резистором).

Де і які гвинти відкручувати для розбирання корпусу дивіться заздалегідь самі.  Ми ж розберемо типові несправності.

НВЧ піч не реагує на кнопку включення

До цього моменту ми вже повинні розуміти: чи подається напруга на внутрішню схему.  Якщо її немає, то:

 1. перевіряємо справність розетки мультиметром в режимі вольтметра. На ній має бути присутнім 220 вольт;
 2. продзвонюємо тестером ланцюги подачі потенціалів фази, робочого нуля і землі від контактів вилки через шнур живлення до входу в фільтр зниження перешкод. Десь можливий обрив;
 3. коли його немає, то оцінюємо стан вхідного мережевого запобіжника. Їм є каліброване зволікання з контактними майданчиками, укладене в скляний або фарфоровий корпус.  Її справність теж треба видзвонити.

Замінювати перегорілий запобіжник необхідно тільки плавкою вставкою такого ж номіналу.  Якщо його завищити, то він при черговій аварії залишиться цілим, а вигорить робоча внутрішня схема.

Заміна запобіжника може не вирішити проблему з тієї простої причини, що часто разом з ним вигорають якісь чутливі електронні компоненти.  Це диктує необхідність подальшого уважного огляду всіх деталей електричної схеми.

Якщо інших дефектів не виявлено, то залишається відновити розібраний корпус і перевірити роботу печі нагріванням, наприклад, склянки води.

Закриття дверцят супроводжується перегоранням запобіжника з відключенням живлення

Тут важливо розуміти, що варіанти блокування дверцят повинні бути дуже чітко і синхронно налаштовані.

Неправильне налагодження, неузгоджена робота призведе до короткого замикання і перегорання запобіжника або викличе електромагнітний смог.

Мікрохвильовка продовжує працювати після закінчення виставленого часу

Тут в першу чергу звертаємо увагу на роботу:

 1. контактних груп модуля управління;
 2. таймера;
 3. і реле формування імпульсів.
Неузгодженість контактів управління

Дивимося причини, описані попереднім підзаголовком.

Пристрій для формування ВЧ імпульсів

У конструкціях з електромагнітним керуванням використовується реле формування ВЧ імпульсів, що подаються на первинну обмотку високовольтного трансформатора.  Воно відрізняється конструкцією на різних моделях.

Його перевіряють:

 • спочатку прозвонюванням мультиметром стану контактів на предмет відсутності їх залипання;
 • потім поза схемою зняттям електричних характеристик подачею на обмотку керуючого сигналу.

Другий спосіб вимагає складання випробувальної схеми з різних джерел живлення, набору вимірювальних інструментів, практичних навичок працівника.  Це проблемне питання для початківців електриків.

Несправності таймера

Буде потрібно перевірити роботу блоку двигуна таймера і його вихідного контакту.

У НВЧ печей з мікропроцесорним пристроєм при справній роботі контактної групи дефекти слід шукати в блоці управління

Помітне зниження нагріву продуктів харчування

Дефект пов’язаний зі зниженням потужності НВЧ випромінювання.  Тут проглядаються три причини:

 1. забруднення вікна хвилеводу кулінарної камери;
 2. зниження вихідних сигналів високовольтного трансформатора;
 3. порушення алгоритмів модуля управління.
Брудна камера

Стан слюдяного покриття вікна хвилеводу добре помітно візуально.  На ньому не повинно бути слідів пригорілої їжі, що ускладнюють проходження НВЧ випромінювання.

Весь бруд необхідно акуратно відмити миючими засобами без пошкодження зовнішньої поверхні слюдяного шару.

Знижена напруга в квартирі і приватному будинку

На протяжних сільських лініях електропередач досить часто ще трапляються випадки, коли енергопостачальна організація не здатна поставляти якісну електроенергію всім споживачам.  До окремих будинків доходить менше 200 вольт.

Для цього мультиметром слід оцінити вхідну напругу в розетці.  Коли рівень занижений, то його необхідно піднімати різними способами.

Інакше побутові прилади стануть працювати з перебоями, а трансформатор мікрохвильовки – виробляти зменшену енергію.  Її не вистачить для оптимальної роботи магнетрона, хорошого нагрівання їжі.

Що робити, якщо напруга живлення нормальна

У цій ситуації потрібно оцінити:

 1. справність високовольтного тракту, який виробляє вхідні сигнали на магнетрон;
 2. як працює Magnetron;
 3. достовірність алгоритмів блоку управління.

Ці випадки розглядаємо нижче укупі з іншим несправностями В / Ч випромінювача далі.

При включенні НВЧ печі в роботу продукти не нагріваються

Це явний дефект схеми управління магнетроном або його внутрішньої конструкції.  Несправність може бути прихована в ланцюгах підведення напруги або всередині високовольтного тракту.

При необхідності подачі напруги на схему важливо повністю виключити всі п’ять загроз отримання травм, описаних на початку статті.

Крок №1.  Замір напруги на вхідний обмотці

Спочатку піклуємося про власну безпеку і з вхідних клем трансформатора відключаємо дроти, що приходять на них.  Цим ми виключаємо можливу подачу живлення на високовольтний тракт.

Замір напруги здійснюватимемо безпечно на цих виводах.  Мультиметр переводимо в режим вольтметра змінного струму і визначаємо їм величину в вольтах.

Нульове показання свідчить про виникнення дефектів на стороні блокувальних контактів або пристрою формування імпульсів.  Пошук проводиться послідовними вимірами від вхідного фільтра до обмотки ТР1 через всі комутаційні точки.

Усуваємо дефект.

Крок №2.  Перевірка елементів високовольтного тракту

Сюди входить багато електричних компонентів, які вимагають детальної перевірки їх працездатності.  Оцінюємо їх стан послідовно.

Силовий трансформатор

Дивимося на схему підключення магнетрона.  Подача напруги на вхідну обмотку означає його поява на двох вихідних при справному трансформаторі.

Але тут треба бути обережним до межі: 2 кВ небезпечно для життя.  А ось 4 вольта для підігріву можна заміряти.

Порада: справність трансформатора можна оцінити за величиною коефіцієнту трансформації.  Адже цей пристрій можна зупинити.  Це означає, що при подачі 220В на вхід високовольтна обмотка видає 2000. КТТ = 2000/220 = 9,09;  якщо ж 220 на холостому ходу (всі обмотки відключені від навантаження) подати на високовольтний вихід, то на первинній обмотці справного трансформатора повинно бути 220 / 9,09 = 24,2 вольта.

Ось таким простим виміром можна безпечно оцінити справність високовольтного виходу, не маючи на руках дорогого кіловольтметра.

Обрив обмоток, їх міжвиткове замикання або міжфазове КЗ потребують заміни або ремонту трансформатора.  У цій ситуації вам буде потрібно виконати його розрахунок.  Можете скористатися онлайн калькулятором або провести обчислення спрощеним методом вручну.

Запобіжник високовольтного боку FU2

Він розташований поруч з трансформатором і поміщений в міцний діелектричний кожух.

Його потрібно витягти і видзвонити мультиметром в режимі прозвонювання або виміру опору.

Заміну модуля, що перегорів, виконуйте тільки плавкою вставкою відповідного номіналу.

Конденсатор помножувача напруги

Спочатку ще раз нагадаємо, що на його обкладках може бути присутнім заряд, який дуже болісно б’є не тільки по пальцях: не забувайте його зняти.

Ємність конденсатора можна виміряти мультиметром і порівняти з заводським показанням.  Однак попередньо радимо врахувати його конструкцію, бо часто для помножувача мікрохвильовок його випускають в загальному корпусі з струмообмежувальним резистором.  Він вплине на точність показання.

Як перевірити високовольтний діод

Звичайні вимірювання опорів мультиметром тут не допоможуть.  Цей напівпровідник складається з послідовного ланцюжка складових діодів, із загальним падінням напруги на них більшим, ніж може видати прилад в якості опорного сигналу.

В принципі на дорогих мультиметрах є можливість достовірно вимірювати великі мегаомні ланцюги.  Але це не всім доступно.

Інтернет переповнений поганими порадами, що дозволяють вирішити цю задачу з порушенням заходів безпеки, наприклад, із застосуванням забороненої контрольної лампи.  Не радимо ними користуватися і показуємо найбезпечніший прийом.

Нам буде потрібно перевести мультиметр в режим вольтметра постійного струму і підключити його до джерела напруги 9-12 вольт через наш діод.  Схема проста.

При підключенні плюса батарейки на анод справного діода потенціал від джерела пройде до вольтметру і той покаже величину, зменшену падінням напруги на напівпровідникових переходах.

У разі зворотної полярності справний діод блокує проходження негативного потенціалу.  Вольтметр вказує на нуль.

Пробитий діод з обірваним ланцюгом нічого не пропустить в обох випадках, а закорочений – буде працювати як перемичка.

Як перевірити магнетрон

Реальну оцінку його стану можна зробити тільки під навантаженням високовольтної схеми.  Для домашніх умов це непосильне завдання.  Тому будемо користуватися методом непрямих вимірювань, що дозволяє виявити тільки явно виниклі дефекти.

Наш девайс представляємо звичайною електронною лампою з підігрівом катода і заземленим на корпус анодом.  На вході напруги в нього встановлений простий мережевий фільтр, що складається з прохідних конденсаторів і дроселів.

Починаємо з стану нитки напруження.  Вона може бути:

 • цілою;
 • або обірваною.

Для з’ясування цього питання досить зняти живлячі дроти і видзвонити тестером її опір.  Коли він маленький – ланцюжок справний, а не визначається величина – обрив.

Мережевий фільтр магнетрона покликаний придушувати перешкоди,  що йдуть з нього в побутову мережу.  Інших завдань він не виконує, але виникачі пошкодження його конденсаторів або дроселів може спричинити несправність НВЧ печі.

Пробій прохідного конденсатора можна помітити візуально за утворенням чорних крапок прогару на вхідному ізоляторі.

Однак краще для цих цілей скористатися режимом прозвонки мультиметра.  При цьому досить один щуп підключити до корпусу приладу, а іншим пройтися по вхідним клемам.  Тестер не повинен виявити низького опору на справному фільтрі.

Магнетрон треба перевернути, оглянути стан його радіаторів охолодження та постійних магнітів.  Тут все повинно бути цілим.

Тріщини і відколи на магнітах не допускаються.

Оглядається і ковпачок антени, яку часто називають гарматою електромагнітних імпульсів.  На його поверхні не повинно бути дефектів і тріщин.

До речі, несправний ковпачок можна злегка втиснути пассатижами, трохи повернути і зняти.  На його місце ставлять інший, справний таким же методом.

Заміна пошкодженого магнетрона на новий повинна проводитися тією ж маркою з відповідністю параметрів вхідних і вихідної потужності.  Під них налаштовані кола керування трансформатора і вся решта схеми.

Про всяк випадок попереджаємо, що білий ізолятор магнетрона виконаний з берилієвої оксидної кераміки.  Не експериментуйте з її розпилюванням, роздрібненням.  Такий пил дуже отруйний.

Іскрить мікрохвильовка всередині: що робити

Почнемо з того, що іскра, що виникає всередині електричної схеми – не що інше, як струм певної сили, що протікає в газовому середовищі (повітрі).

Враховуємо, що наша НВЧ піч може бути без дефектів або з ними.  Просто треба розуміти, що навіть справна конструкція стане іскрити, якщо всередину кондитерської камери помістити металеві предмети або посуд, що проводить електричний струм.

За рахунок явища індукції потужне електромагнітне випромінювання магнетрона стане наводити в них ЕРС, що викликає дугові розряди на корпус.

Така дуга використовується в зварюванні, а всередині мікрохвильової печі вона шкідлива.  З цієї причини для розігріву їжі слід користуватися тільки посудом з високими діелектричними властивостями без металізованих барвників.

Які несправності конструкції сприяють іскрінню

Забруднення хвилеводу

Насамперед рекомендується дивитися стан слюдяної пластини вікна хвилеводу.  Коли на неї розбризкується жир і волога, то вона з часом прогорає.

Через отвір, що утворився забруднення потрапляють в хвилевід, де теж створюються прогари.  Бруд може досягти ковпачка антени магнетрона, він пошкодиться.  Всі ці місця треба оглядати, ретельно відчищати.

Ремонт слюдяної пластини полягає в її заміні, хоча для короткочасного використання буває досить її перевернути після очищення.

Нову деталь легко вирізати за старими розмірами з листа слюди, який продається в будівельному магазині.  Він коштує недорого.

Прогар корпусу мікрохвильовки

Найчастіше це відбувається в районі днища, де збирається нагар від продуктів харчування.  Новоутворена щілина стає місцем сифона електромагнітного випромінювання.

Місце прогару необхідно ретельно зачистити і щільно з’єднати механічно.  Можливо що залишаться дрібні отвори.  Їх розмір повинен бути менше, ніж отвори на сітці, яка блокує НВЧ випромінювання через дверцята.

Припустимо запаяти щілину в корпусі, використовуючи накладку з латунної сітки для очищення палива, але це дуже трудомісткий процес.

Фарбування слідів ремонту слід виконувати складами, які не виділяють шкідливі речовини при нагріванні.

Прогар стінки корпусу теж можливий.  У певних випадках його можна запобігти очищенням забруднень наждачкою до металу і подальшим забарвленням.

Піддон почав обертатися ривками або взагалі зупинився

Електродвигун столу розташований знизу корпусу.  Він кріпиться гвинтом через гумове ущільнення.  Щоб дістатися до нього буде потрібно зняти нижню кришку корпусу.

Двигун, як і всю кінематику, необхідно оглянути, очистити, змастити.

Зверху вихідного пластмасового валу кріпиться куплер, що передає крутний момент валу з двигуна на платформу робочого столу, який рухається на трьох коліщатках по круговій виїмці корпусу.

Якщо обмотки двигуна цілі, то просте очищення, змащення вузлів і відновлення кріплення буде досить.  В іншому випадку буде потрібно заміна пошкодженої деталі.  Майстри з сервісного центру FIXME можуть підібрати підходящу модель зі свого запасу.

При індикаторі живлення, що світиться, не працює табло управління

Подібний дефект може виникнути в НВЧ печі як з електромагнітним, так і мікропроцесорним обладнанням.

У першому випадку має сенс спочатку перевірити роботу релейної частини з контактними перемикачами, а в другому – доведеться додатково розбиратися з електронною схемою управління.

За необхідності якісний ремонт мікрохвильовок надасть Вам компанія FIXME.