Ремонт біноклів Львів. Бінокль – це складний оптичний інструмент, який, наприклад, через тривалість або неакуратність використання може вийти з ладу. Ремонт – не найприємніша тема для власників новеньких біноклів, щойно придбаних в магазині. Для того щоб не стикатися з цією проблемою якомога довше, слід заздалегідь ознайомитися з рекомендаціями по догляду за цим оптичним приладом. А рекомендації ці дуже прості, і їх зовсім небагато.

  1. Заздалегідь визначтеся з тим, для яких цілей вам потрібен бінокль. Для того щоб уникнути можливих несправностей бінокля, необхідно купувати бінокль виходячи з конкретних цілей. Наприклад, якщо ви маєте намір використовувати бінокль в польових умовах, упевніться, що він має водозахисний і протиударний корпус. Тобто, знаючи заздалегідь, в яких умовах доведеться використовуватися бінокль, ви точно зможете вибрати бінокль з відповідними характеристиками.
  2. Зустрітися з нашою статтею про аксесуари, пам’ятайте, часто саме вони здатні убезпечити бінокль від пошкоджень. Навіть якщо корпус вашого бінокля протиударний, завжди носіть бінокль на ремені, щоб уникнути можливого падіння (заздалегідь необхідно потурбуватися і про якість ремінця). Зберігайте і переносьте бінокль тільки в спеціальному чохлі, а лінзи завжди закривайте захисними ковпачками, щоб уникнути осідання пилу.
  3. Пам’ятайте про елементарні правила: ніколи не залишайте бінокль під прямими сонячними променями, регулярно чистіте бінокль.

Давайте зупинимося трохи докладніше саме на чищенні бінокля. По-перше, рекомендації з чищення бінокля зазвичай вказані в брошурі від виробника, так що не полінуйтеся з ними ознайомитися. Перед тим як почати чистити лінзи бінокля спеціальної пензлем-олівцем, серветкою або чистою тканиною без ворсу, обов’язково спробуйте здути з них пилинки, можна спробувати зробити це балончиками зі стисненим повітрям “Dust Off”. Для очищення лінз використовуйте тільки якісні засоби, призначені конкретно для подібних цілей, такі засоби не залишать слідів і не зашкодять покриття. Якщо на лінзи потрапила солона вода, то спочатку необхідно акуратно змити її прісною, переконайтеся в тому, що бінокль повністю водозахищений, а тільки потім очистити лінзу за допомогою кисті, в іншому випадку можна подряпати покриття. До речі, ні в якому разі не протирайте лінзи подолом одягу або носовою хусткою, така тканина може залишити подряпини! Не забувайте про чищення корпусу. Тут вимоги до інструментів менш суворі, можна, наприклад, скористатися звичайною зубною щіткою, а також ватяними паличками для чищення важкодоступних місць.

Навіть якщо ви використовували бінокль дуже акуратно, зберігали його в чохлі і регулярно чистили, це ще не означає, що ви зможете уникнути виникнення несправностей. Якщо ремонту бінокля не уникнути, будь ласка, не займайтеся ним самостійно! Ремонт бінокля у Львові – це справа професіоналів компанії  FIXME. Ваше завдання як користувача – вчасно помітити, що біноклю потрібна термінова допомога. Для цього ретельно оглядайте бінокль час від часу на предмет наявності мікротріщин. Добре, якщо ви вчасно заміните непридатну до експлуатації частину, коли бінокль ще буде перебувати на гарантії, сервісний центр повинен буде надати вам нову деталь, полагодити бінокль безкоштовно. При заміні частин зазвичай в хід йдуть змінні елементи, які поставляються фірмою-виробником бінокля.

І запам’ятайте, якщо Ви все-таки на свій страх і ризик займаєтеся розбиранням бінокля, такий бінокль вже не підлягає гарантійному ремонту. Що стосується питання «куди нести бінокль», то адреси найближчих майстерень по обслуговуванню біноклів зазвичай вказуються в паспорті інструмента.

Ремонт біноклів – Колімація бінокля (юстирування бінокля)

Наступним ми опишемо те, що, як нам здається, власники біноклів повинні знати перш, ніж вони зроблять спробу простого ремонту бінокля – колімації призм бінокля (юстирування бінокля), що використовує гвинти регулювання нахилу призми. Для підготовки матеріалу про ремонт біноклів у Львові ми використовували астрономічне обладнання і біноклі, які прослужили понад 30 років. У нас було близько 10-ти різних частин обладнання, включаючи 6 біноклів. Хмарні ночі були нашим першим знайомством з астрономічною інформацією.

Чи дійсно можливо відремонтувати бінокль своїми руками? Чи справді юстирування бінокля таке просте?

Хто з Вас в процесі ремонту бінокля Львів не відкривав вільне захисне гумове покриття вашого бінокля «Oberwerk» (або іншої подібної марки),  щоб отримати доступ до призми, і нахиляли “юстувальний” гвинт? Швидкий поворот гвинтів і їх вирівнювання здається набагато більш корисним, ніж це було раніше. Зображення зірки на кшталт «з’єднані», і Ви вже вважаєте ваш бінокль «колімірованим». Добре – але, може бути зображення здаються що злилися, але розходяться на середньої лінії, або на оптичній осі відремонтованого бінокля?

Що злився і «колімірований»

Ми тільки недавно купили «Oberwerk 20×80’s». Виробник підтвердив, що ми можемо зробити юстировку бінокля, коли купимо його. Бінокль, як ми вже спостерігали, мав невелику захисну пляму клею в місці вище обох гвинтів на лівому розміщенні призми, але до гвинтів на правому розміщенні ми все-таки отримали доступ і можливість ремонту. Цей бінокль, можливо, був пристосований для того, щоб «зливати» зображення, але вони ні в якому разі не коліміруються. Належним чином колімірований бінокль покаже злиті зображення зірки і покаже хорошу, круглу вихідну зіницю. Цей бінокль майже «злив» зображення, але світло в вихідній зіниці правого окуляру було настільки скорочене через це, що було схоже на котяче око. Ми б оцінили форму вихідної зіниці як 30% – 40% -у втрату зображення.

Наші вихідні зіниці схожі на котячі очі

Тепер зробимо крок назад від Вашого недавно колімірованого бінокля і окинемо ясним поглядом вихідні зіниці. Вони все ще зовсім круглі? Або один, або обидва з них тепер виглядають як котяче око при світлі дня? Тут. Неналежним чином регулювання призми відхилилося від норми, “юстувальні” гвинти можуть нахилити вісь однієї призми так непідходяще щодо іншої призми окуляра, що а врешті-решт в окулярі з’являється легка «доріжка» з «віньєтками». Це можна вважати показником того, що Ви зможете бути в змозі візуально скоротити зображення в вихідних зіницях. Якщо Ви бачите це різке і маленьке зображення, то Ви повинні зробити це в обох окулярах.

Що робить цей гвинт?

Щоб побачити на власні очі те, про що ми говоримо, проведіть наступний тест при денному світлі. Однак обережно – цей тест змінить колімацію вашого бінокля! Але, якщо він вже “косить”, Ви нічого не програєте. Встановіть ваш бінокль на столі або на тринозі, що стоїть біля вікна на яскравому денному світлі. Це дозволить Вам легко бачити вихідні зіниці. Тепер, з набором ювелірних викруток в призмі нахиляють гвинт, і коли вона готова буде повернутися, відведіть очі далеко від окулярів – може бути, на півтора метра або близько цього. Поверніть гвинт взад – вперед трохи і подивіться на вихідну зіницю. Мало того, що у неє з’їде центр в вашому окулярі – вона також змінить свою форму. Ви будете бачити, що над-регулювання гвинта нахилу призми призводить до неприпустимої зміни в формі зображення у вихідній зіниці. Круглі зображення вказують, що суцільна легка «доріжка» проходить через обидві призми і через окуляр. Сформовані зображення «котячих очей» вказують, що призми нахилені нерівно, і Ви втрачаєте світло, яке не проходить через призми до окуляра. Якщо Ви не підтримаєте близькі і абсолютно круглі зображення вихідних зіниць, то Ви зайшли вже надто далеко!

Який ефект все це має?

Спробуйте ось що. У Вас є під рукою шаблон кола? Використовуйте його, щоб намалювати досконале коло на документі. Тепер трохи посуньте шаблон і звільніть одну чверть відстані поперек першого кола, яке Ви зробили. Тепер накладіть друге коло. Тепер у Вас – два кола, які частково накладаються одне на одне і дві секції півмісяця, які не накладаються на інше коло. Область центрального накладення тепер виділяється. Ви можете побачити, що Ви як би зробили фотографію, яка представляє зображення вихідної зіниці, яка скорочується так, як ніби два кола світла в неї повністю не накладаються. Це – те ж саме, що і отримуване зображення, коли легке проходження через дві бінокулярних призми повністю не передається від однієї призми до іншої. Це – те, що виходить, коли Ви нахиляєте призми в вашому біноклі.

Скільки світла втрачено?

Для бінокля з оглядом 5мм вихідне вічко, якщо зображення – скорочення, є круглим, в той час як огляд 4мм дає широкий різкий еліпс. Математичні обчислення показують, що така область зображення була зменшена приблизно на 30%. Це – еквівалент того, як якщо б Ви взяли 80мм – бінокль і провели маскування лінзи об’єктива до 66мм – або 70мм-бінокль, зменшивши мету до 58мм. Пам’ятайте, що ми маємо тут справу з круглою областю. 4мм- коло, будучи лише на 20% менше в діаметрі 5мм- коло, має тільки 64% всієї цієї області.

Старт!

Тим з Вас, хто вже надав вихідним зіницям вигляд котячого ока, повертаючи гвинт нахилу призми до вихідного положення, настільки ж просто буде запам’ятати, яким чином Ви повертали гвинти перш і повертали їх туди, де вони були. Ви повинні повернути зображення вихідної зіниці до стану кола. Це, ймовірно, призведе до ще однної колімації Вашого бінокля,, однак в такому випадку Ви будете принаймні мати повністю освітлену оптичну легку «доріжку» в кожному окулярі Вашого бінокля.

Еталонне юстирування

Перша і, ймовірно, найважливіша річ, яку Ви повинні знати, – це те, що належне юстирування бінокля може бути досягнуте насамперед регулюванням лінзи об’єктиву, не нахиляючи призми. Чіпати гвинти нахилу призми – крайній засіб у юстируванні бінокля. Але якщо дивитися на речі реально, то мало хто з нас погодиться видалити лінзи об’єктива зі своїх біноклів, щоб повторно сфокусувати лінзу на об’єкті з оптичною віссю. І часом бінокль, який є у Вас, можливо, навіть не володіє можливістю видалення лінзи об’єктива.

Більше, ніж один гвинт

Друга річ, яку Ви повинні знати, – це те, що в кожному окулярі є по дві призми, і є два гвинти нахилу призми з зовнішньої сторони кожної призми окуляра. Один гвинт легко знайти нагорі корпусу бінокля, на вершині призми, тільки під гумовим краєм. Інший гвинт знаходиться попереду призми, майже ззаду бинокулярної центрової смуги. Регулюйте бінокль до 12-ї години по його розмітці. Для лівого окуляра перший гвинт розташований на відмітки 11 годин ззаду, а інший – на 90 градусів або на 2 години попереду. Аналогічно для правого окуляра – якщо перший гвинт Ви знайдете з відривом 1 година ззаду, то інший гвинт – рівно на 90 градусів або на 10 годину попереду.

Чи потрібно нам регулювання?

Чи потрібно «відрегулювати» деяких людей? (Більшість з нас, напевно?). Ні ні ні! Однак бінокль потребує невеликого регулювання. Якщо ваша бінокулярна колімація потребує тільки в найменшому реглірованні, то Ви могли б, ймовірно, уникнути неприємностей з регулюванням тільки одного гвинта на кожному окулярі без відчутного легкого скорочення. І якщо Ви можете досягти злитих зображень, помітно не змінюючи зображення у вихідній зіниці, тоді Ви можете зупинитися і вважати це успіхом. Але якщо Ваша колімація потребує хоч невеликого регулювання, то цей процес повинен складатися з невеликого обертання гвинтів на одному окулярі і потім невеликого обертання гвинтів на іншому окулярі. Гвинти повинні бути обертальними крихітними кроками, подібно до того, як юстіруют телескоп Шмідта-Кассегрена.

Чи злиті наші зображення?

Так як Ви визначаєте, чи не злиті зображення в біноклі, який потребує юстування? Якщо вони не злиті лише трохи, то це легко. Все це виглядає дуже дивно. Ви не будете бачити те ж саме зображення з кожного боку бінокля. Якщо вони не злиті в помірному обсязі, то Ваші очі будуть сильно напружуватися, поєднуючи зображення, викликаючи недоречну зорову напругу і навіть головні болі. Якщо вони будуть не злиті трохи, то Ваші очі самі зроблять роботу по з’єднанню зображення, і Ви ніколи не помітите цього.

Дозволяйте Вашим очам розслаблятися

Нам легше всього побачити, що розбіжність в зображеннях має бути від 6 “до 12” на встановленому на тринозі біноклі, який спрямований на дуже яскраву зірку. Спробуйте вибрати ту, яка знаходиться не надто високо в небі, щоб не занадто витягати Вашу шию. Коли Ви будете рухатися в зворотному напрямку, то Ви повинні тримати ваші очі на окулярах. Ви повинні довіритися Вашій зоровій пам’яті, коли Ви спеціально, як дитина, дивилися на що-небудь і потім дозволяєте очам діяти самостійно, як якщо б ви в реальності не дивилися ні на що. Те, що Ви виявите в результаті цього процесу, коли Ви дозволяєте вашим очам «розслаблятися» в подібній манері, – це два окремих зображення, які Ви бачите перш, ніж Ви почнете рухатися. Сфокусуйте Ваші очі на зображенні. Вони або зупиняться в певний момент, показуючи Вам розбіжність або поділ в зображеннях, або вони будуть діяти разом. Зробіть це кілька разів, поки Ви не впевнені, що Ваші очі не з’єднують або дещо не з’єднують зображення.

Добре, ми повинні юстувати свій бінокль таким чином?

Як тільки Ви визначили потребу в юстируванні, Ви повинні налаштуватися, щоб зробити це саме юстування. Ми маємо на увазі, що досить легко зробити юстувальні регулювання вночі, використовуючи яскраву зірку. Жоден інший об’єкт, який Ви можете розглянути, не дасть Вам таку точність точки, як в зображенні центру найяскравішої зірки. Та ж сама позиція використовується для процесу регулювання: 6 “до 12” відступають назад від бінокля. Як тільки Ви придбаєте здатність до розслоювання Ваших очей і бачити різні зображення в лівому і правому окулярі, Ви легко будете спостерігати за цим процесом, оскільки Ви «переміщаєте» зображення регулювальними гвинтами.

Трохи тут, трохи там

Ви повинні перевірити, чи регулюється кожен з гвинтів, щоб бачити шлях, який призводить зображення в рух. Переміщайте ці гвинти дуже повільно. Крихітним кроком повороту можна істотно перемістити зображення в окулярі. Якщо Ви спробуєте відрегулювати все повністю, використовуючи один гвинт на одній стороні бінокля, то Ви дуже швидко спотворите Вашу вихідну зіницю до форми котячого ока. Так, ми рекомендуємо, щоб Ви окремо регулювали і коректували зображення кожним гвинтом на кожній стороні бінокля, але рівномірно.

Яку помилку можна допустити?

Конвергенція спостерігається тоді, коли зображення в правому окулярі знаходиться зліва від зображення в лівому окулярі. Невелику горизонтальну конвергенцію зображення допустити можна. Розбіжність помітно, коли зображення в правому окулярі – праворуч від зображення в лівому окулярі. Горизонтальну розбіжність зображення допускати не можна. Вертикальну розбіжність – теж. Очі не мають ніяких м’язів, щоб пристосуватися до цих двох візуальним помилок.

Який очікуваний результат від виконаної роботи?

Перш за все, користь Вам буде в поліпшених зображеннях – якщо Вам потрібно було велике регулювання, чтоб юсиірувати Ваш бінокль. Ваші очі будуть дивитися в бінокль з меншою напругою. Ви також відзначите істотне поліпшення легкої пропускної здатності, якщо Ви успішно виправили форму вихідної зіниці. Ми поліпшили 15×70 зображення бінокля так, що змогли ясно побачити подвійне зображення на 16 “, і хоча це було не дроблення, воно правильно збігалося, і кут положення змінився з 13” до 10 “. Ми поліпшили і 20×80 зображення так, що раніше видима різниця в легкій пропускній здатності між цими двома окулярами стала набагато менш помітною, і подвійне зображення 10 ” було роздроблене.

Ви повинні знати, як …

Якщо у Вас є бінокль, то Ви повинні знати, як незначно відрегулювати його. Ми розглядаємо цей процес в тому ж світлі, що і регулювання телескопа Шмідта-Кассегрена або Ньютонового телескопа. Будь-хто, у кого є подібний дзеркальний телескоп, повинен вивчити процес юстирування його дзеркала, оскільки ці телескопи вимагають регулярного регулювання. Аналогічно, Ви повинні знати, як визначити, чи потребує ваш бінокль в регулюванні, і якщо так, то Ви також повинні знати, як це правильно робиться.

Тимчасове рішення

Ми не обмежуємо юстирування бінокля виключно через регулювання гвинтів нахилу призми. Однак, у нас є 5 біноклів, і два з них, здається, потребують суттєвого регулювання, щоб поліпшити колімацію. Ми ще не виявили, як видалити лінзи об’єктивів будь-якого з цих двох біноклів. Фактично в кожному біноклі лінзи об’єктива щільно запечатані схожою на клей субстанцією. Це змушує вдатися до альтернативного способу – спробі вирівнювання, регулюючи гвинти нахилу призми. Ми розглядаємо ці процедури як тимчасове рішення для більш складного процесу, який згодом повинен бути повністю вивчений і випробуваний для того, щоб вирішити цю проблему юстирування повністю і цілком.